PsihoArt Lab radionice

PsihoArt Lab su iskustvene radionice u kojima polaznici uz pomoć vizuelnih i performativnih praksi uče kako da unesu više balansa u svakodnevni život. Jednostavnije rečeno, to su radionice u kojima koristim specijalno dizajnirane kreativne vežbe uz pomoć kojih učesnici istražuju unutrašnje doživljaje, eksperimentišu sa načinima izražavanja, a zatim uz stručno vođenje verbalno obrađuju proživljeno i time proširuju telesnu i emocionalnu svesnost. Sve to vodi ka produbljivanju istinskog kontakta sa sobom i sa drugima.

Radionice su nastale 2014. godine kao izraz integracije mog iskustva u oblasti mentalnog zdravlja, rada sa grupama, ličnih interesovanja, istraživanja inovativnih i kreativnih metoda u radu sa grupama i konačno sazrevanja kao budućeg integrativnog art psihoterapeuta. Održavala sam ih u različitim prostorima, uključujući i rad na otvorenom.

Specifičnost ovih radionica nije neka tema kojom se bave već pre svega pristup i metod rada. Zasnovane su na principima integrativne art psihoterapije, a dajem im svoj pečat upotrebom čitavog niza metoda i tehnika koje dolaze iz različitih praksi usmerenih ka ljudskom razvoju.

Svaka radionica je različita od one prethodne i predstavlja jedinstvenu kombinaciju različitih ekspresivnih tehnika kako bi polaznici svoje unutrašnje doživljaje i odnos prema drugima i životu sagledali iz što više različitih aspekata. Ekspresivne tehnike koje se koriste: slikanje, crtež, kolaž, performans, pokret, glas, pisanje, fotografija, ples i muzika. 

Ciljna grupa PsihoArt Lab radionica su odrasle osobe otvorene za lični rast i razvoj, usmerene ka samoostvarenju; spremne da na nekonvencionalan način istražuju i bolje upoznaju sebe i sopstvene potrebe te koriste otkriveno za podizanja kvaliteta svog života; koje imaju potrebu da se kreativno izražavaju i poboljšaju kvalitet odnosa sa drugim ljudima.

Dosadašnja praksa je pokazala da su to najčešće žene uzrasta od 23 do 47 godina ili mlade osobe određenih struka (umetnici i pripadnici pomagačkih profesija, najviše psiholozi i studenti psihologije).

Specijalno dizajnirane kreativne vežbe uz pomoć kojih učesnici istražuju unutrašnje doživljaje, eksperimentišu sa načinima izražavanja, a zatim uz stručno vođenje verbalno obrađuju proživljeno i time proširuju telesnu i emocionalnu svesnost.“

Metode i tehnike rada

Kroz seriju vežbi koje se oslanjaju na imaginaciju, improvizaciju i igru, polaznici su podstaknuti da dođu u bolji kontakt sa sobom tj. sa svojim unutrašnjim doživljajima, sa potisnutim snagama i stremljenjima kao i da se, kroz zajedničko stvaranje, na dubljem nivou povežu sa ostalim članovima grupe. Kombinuje se individualni rad sa radom u parovima i manjim grupama, a koriste se ekspresivne tehnike poput slikanja, crteža, kolaža, performansa, pokreta, glasa, pisanja, fotografije, plesa i muzike.

Polaznici se ohrabruju da se slobodno izražavaju koristeći datu tehniku kako bi došli do nekog svog svojstvenog i autentičnog izražaja – dakle, nema pravila, ukalupljenosti, pogrešnog, ružnog, neuspešnog. Samo izražavanje je važno i šta ono predstavlja za samog polaznika.

Preduslov za sve ovo je stvaranje sigurne atmosfere da se polaznici osećaju prihvaćeno i da budu to što jesu. Poštuju se standardna pravila i procedure rada sa (terapijskom) grupom.

Kombinuje se individualni rad sa radom u parovima i manjim grupama, a koriste se ekspresivne tehnike poput slikanja, crteža, kolaža, performansa, pisanja, plesa i muzike.“

Struktura svake radionice

  • Vežbe mindfulness-a, improvizacije ili vođene imaginacije – imaju dvostruku ulogu. 1) opuštanje, umirivanje uma, uvođenja u stanje prisutnosti (sada i ovde); 2) istraživanja unutrašnjih sadržaja i procesa te uvođenja u kreativan proces
  • Stvaranje odabranom tehnikom (ili kombinovanim tehnikama) na datom susretu
  • Predstavljanje stvorenih radova i reflektovanje ličnih doživljaja na dati individualni ili grupni rad kao i na sam proces stvaranja
  • Deljenje sa grupom šta su polaznici dobili ili naučili na radionici

Polaznici se ohrabruju da se slobodno izražavaju koristeći datu tehniku kako bi došli do nekog svog svojstvenog i autentičnog izražaja.“

Galerija sa radionica

Utisci

Vanja

Odlična radionica, pažljivo osmišljena i vođena stručno od početka do kraja. Ja sam lično dobila značajne uvide i razrešenja a imam utisak da su svi učesnici mnogo dobili. Tome su doprinele Milenine jasne instrukcije i podrška tokom čitavog procesa, spontanost i brižnost. Vreme je proletelo i jedva čekam sledeću radionicu.

Mina

Kroz rad sa Milenom sam naucila na koji nacin da prepoznam i pristupim kako problemima tako i licnim zeljama. Na psiholosko kreativnim radionicama bi nas primala sa nasim beskrajnim demonima i strpljivo (uz fantasticne tehnike) vodila korak po korak kroz analizu stanja i prikupljanja afirmacija koje bi konacno dovele do zeljene promene. Kljuc uspeha ovih sastanaka verujem da je bila neverovatno prijatna atmosfera koju je Milena uspela da stvori, poverenje i udobnost koja je dopustala otvaranje bez straha. Celokupno iskustvo je bilo veoma pozitivno i veoma iskreno.

Jelena

Nikad nisam doživela ovakav način terapijskog i radioničarskog rada, koji se pre svega oslanja na kreiranje i vrlo malo sam znala o njemu. Posebnu draž daje to što sam zajedno, sa drugim ljudima na putu otkrića sebe i takođe prisustvujem i njihovom samootkrivanju, svedok sam delića njihovog života i načina na koji doživljavaju i ispoljavaju svoje emocije, inspiraciju i maštu

Marija

S obzirom da sam edukovana, a i bavim se radioničarskim radom, smatrala sam da dolazim na tvoju radionicu kao neko ko će samo profesionalni deo sebe „dati“ i da nećeš uspeti moju ličnost da „dotakneš“. Međutim, prevarila sam se. Prvi put sam sebe u toku vežbi „ogolila“ i nisam razmišljala kao facilitator, ni koji uči, ni koji vodi. Izuzetno mi je prijalo. Sada shvatam koliko je ovakvo tvoje vođenje važno i za nas koji se ovim bavimo. Ne možemo profesionalno rasti u potpunosti ukoliko ne ispitamo sebe u potpunosti. Zato ti se ovim putem zahvaljujem.

Trenutno sam na relaciji Kikinda – Novi Sad, i ukoliko hoćete da zakažete online ili uživo individualne konsultacije, pišete mi putem kontakt forme.

Po pitanju grupnih susreta, otvorena sam za dogovore oko organizovanja treninga asertivnosti, psihološko-kreativnih radionica i drugih aktivnosti u kojima sam kompetentna i van Novog Sada.

Ukoliko želite da dobijete više informacija o aktivnostima psihološke podrške koje sprovodim, kako da zakažete susret ili ukoliko želite da ponudite saradnju, stojim na raspolaganju za sve informacije.

Ime
Imejl
Poruka
Uspešno ste poslali poruku!
Došlo je do greške prilikom slanja poruke. Molimo Vas da popunite sva obavezna polja pre slanja.

Upoznajte bolje metode i aktivnosti koje vodim, pratite me na društvenim mrežama