U ovom radu, autorka obrađuje temu individuacije savremenih žena, žena koje odbijaju da budu puki produkt društvenog konstrukta s posebnim akcentom na psihološke procese u fazi prelaska iz mladalačkog u zrelo doba. Proučavajući ovu temu autorka se oslanja na teorijska saznanja, lične opservacije i doživljaje, kao i iskustva psihoterapijskog rada sa ženama.
Neka od pitanja koja se obrađuju su – postoji li nešto u ovom istorijsko-društveno-kulturološkom periodu što doprinosi da mnoge žene imaju problem sa prihvatanjem svog femininog identiteta u potpunosti? Kakva je tipična slika žene u društvu? Šta ako devojčica neće ili ne može da se identifikuje sa slikom žene koju joj društvo nameće? Koje su alternative? Koje su posledice zanemarivanja ženskosti u sebi?
Autorka ukazuje na potrebu rekonstrukcije slike žene u društvu, na uvažavanje svih kvaliteta femininog identiteta nasuprot društvene konstrukcije koja je svela ženskost na stereotipnu sliku tipičnih uloga i kvaliteta koji su ili negativni ili se ne vrednuju mnogo. Pored toga, autorka daje preporuku psihoterapijskih praksi koje su po njoj učinkovite za žene koje se susreću sa zastojima na svom putu psihičkog i duhovnog rasta, naročitu u periodu tranzicije od devojke do žene.
Pored ovog centralnog rada, publikacija sadrži i prilog u kom je predstavljen kratak prikaz art terapijskih praksi, uključujući i i prikaz integrativne art psihoterapije što je autorkina osnovna orijentacija u radu. Publikacija je bogata ilustracijama i fotografijama koje prate narativ. Sve fotografije su iz lične kolekcije, nastale u okviru autorkine psihoterapijske prakse.
O AUTORKI
Milena Ćuk je diplomirala na odseku za psihologiju na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Master iz ljudskih prava i demokratije stekla je u okviru regionalnog interdisciplinarnog master programa Univerziteta iz Sarajeva i Bolonje. U procesu je završetka edukacije iz Integrativne art psihoterapije. Ima
dugogodišnje iskustvo u oblasti mentalnog zdravlja i rada sa ranjivim grupama kao što su žene i Romi. Angažovana je u Evropskom centru za prava Roma kao koordinatorka volonterskog programa. Uporedo razvija svoju psihoterapijsku praksu kroz individualni i grupni rad sa klijentima. Od 2014. vodi PsihoArt
Lab radionice zasnovane na art terapijskim praksama. Majka je jednog dečaka; živi i radi na relaciji Kikinda – Novi Sad.
Više o Mileninom angažmanu ovde.
O IZDAVAČU
Centar za podršku ženama (CPŽ) je nestranačka, nevladina i neprofitna organizacija čiji je cilj da kroz organizovanje različitih edukativnih, promotivnih, savetodavnih, istraživačkih i drugih aktivnosti unapređuje položaj žena i doprinosi uspostavljanju rodne ravnopravnosti i politike jednakih mogućnosti,
posebno u lokalnoj zajednici i u regionu. Centar je posvećen kreiranju i realizaciji programa koji doprinose eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama i utemeljenju principa rodne ravnopravnosti kao jednog od ključnih u izgradnji modernog, demokratskog i pravednog društva. Nastoji da afirmiše i neguje žensko liderstvo, razvija žensko preduzetništvo i stvaralaštvo i gradi osnovu za društvo bez diskriminacije i nasilja, u kome će žene i muškarci biti u ravnopravnom odnosu i istinskom partnerstvu.
Više o CPŽ-u – ovde.
Ukoliko želite da dobijete primerak publikacije, pošaljite zahtev na kontakt formu ispod.